Krycí jméno houba (3/3)

V předchozím dílu našeho houbového seriálu jsme si povídali o tom, jak houby uzavřely tajnou dohodu se stromy a kdo z toho co má. Zjistili jsme dokonce něco o lesním internetu. Také jsem vám slíbila, že se podrobněji podíváme, jaký mají houby význam pro přírodu a pro člověka. A dovoluji si tvrdit, že některé z informací, které se v dnešním článku dočtete, pro vás budou přinejmenším překvapivé.

Houby pro Zemi

Ptáte se, zda jsou houby prospěšné i jinak než jen tím, že pomáhají získávat stromům více vody a živin, nebo že si z nich můžeme uvařit chutný pokrm? Tak to si pište, že ano!

Houby mají zásadní význam pro život na planetě Zemi! Bez jejich záslužné činnosti by život ani nemohl existovat. Pokud by se tedy neobjevily jiné organizmy, které by jejich důležitou práci zastaly.

Zajímá vás, co tak záslužného a významného houby dělají?

Houby totiž společně s bakteriemi rozkládají mrtvá organická těla a jejich zbytky na jednoduché látky, které se opět zapojí do oběhu živin. Jak? Tyto látky totiž využijí rostliny pro svůj růst a tím vlastně dojde k vytvoření nové organické hmoty. Těla rostlin pak slouží jako potrava býložravcům a tím celý potravní cyklus začíná zase od začátku.

Oponujete, že kdyby houby neexistovaly, jsou tu přece ještě bakterie. To ano! Ale bakterie rozkladný proces pouze dokončují. Tu hlavní práci musí vykonat houby! Houby se podílejí na vzniku humusu a mineralizaci organické hmoty, čímž mají důležitou úlohu v koloběhu uhlíku, dusíku a dalších živin.

Zkuste si jen představit, co by se dělo, kdyby tuto činnost houby nezastávaly! Po krátké době by se celá naše planeta pokryla mrtvými těly rostlin a živočichů. Je známo, že na místech, kde nejsou vhodné podmínky pro život hub, zůstávají organická těla a jejich zbytky nerozložené mnoho let. Ještě, že ty houby máme, že?

Člověk prospěchář

A to bychom nebyli mi lidé, abychom se schopnosti hub rozkládat organickou hmotu nepokusili využít k našemu prospěchu.

Tak například, aby se na kompostu urychlil rozklad celulózy, očkují se komposty dřevokaznými houbami.

Činnosti dřevokazných hub někdy využívají i truhláři. Schválně dřevo očkují určitými druhy hub, které dřevo nepoškodí ani nezničí, ale naopak ho chrání před cizími živočichy a jinými druhy hub. A navíc dodají dřevu větší pevnost.

Jak to funguje? Tyto houby pomocnice totiž obsadí celý kus dřeva a nepustí jiného parazita na své místo.

Někdy se využívá i toho, že tyto dřevokazné houby zabarvují dřevo do různých odstínu a vytváří na něm zajímavou kresbu, takové dřevo se pak může použít jako okrasné.

Na druhé straně, ale mohou dřevokazné houby dřevěné výrobky i zničit, jako třeba dřevomorka domácí. Tak tu bychom asi doma zrovna neuvítali.

Pomocnice v kuchyni

V kulinářství využívá člověk nejen plodnice hub, které najde v lese, ale velký význam pro lidskou výživu mají i kvasinky, lépe řečeno jejich kvasná schopnost. Kvasinky se využívají při kynutí těsta na chleba, při kvašení piva i vína, nebo při výrobě jogurtu.

PIVOVARSKÉ KVASNICE

Na druhé straně jiné houby, které obecně nazýváme plísně, určité množství potravin, které člověk vyrobil zničí. To víte, v přírodě musí být vždy nastolena rovnováha.

Nejspíš jste se, ke své nelibosti, setkali v životě i s tím, že některé plísně škodí člověku i přímo! Některé z těchto potvůrek totiž vyvolávají plísňová onemocnění. Což rozhodně pro nás není nic příjemného.

Houby ve vědě

Ve dvacátém století začal člověk využívat houby i v takzvaných biotechnologiích. V té době se začala vyrábět antibiotika (penicilin), která jsou schopná omezit činnost bakterií nebo je ničit. Houba ze, které se antibiotika získávají se nazývá štětičkovec neboli Penicillum chrysogenum, odtud tedy pojmenování penicilin. Z hub se ale začala vyrábět i spousta dalších léků, různé enzymy, vitaminy, kyselina citronová i růstové látky.

To, že houby mají léčivé účinky zjistili lidé již před tisíciletími. Již Hippokrates využíval troudnatec kopytovitý jako lék proti zánětům. A představte si, že houbu březovník obecný, která je prospěšná tím, že vyhání parazity z těla, objevili vědci u člověka zamrzlého v ledovci. Zjistilo se, že tento muž, který zahynul již před více než 3 000 lety, měl tuto houbu ve chvíli smrti u sebe. Již tehdy nejspíše znal její léčivé účinky!

A jdeme ještě dál!

Houby se však používají i k výrobě kvalitního papíru a textilu. A věřte nebo ne! Z hub se vyrábějí i boty. Jsou vysoce kvalitní, antimikrobiální, vodotěsné a snadno odbouratelné, takže nezatěžují životní prostředí a jsou tedy ekologické.

Vědci šli ale ještě dál a začaly houby využívat k ochranně životního prostředí dalším způsobem. Připravují se totiž biologické preparáty, které nahrazují činnost chemických pesticidů závadných pro životní prostředí.

Svíticí houby?

A teď perlička na závěr! V laboratořích vědci provádějí pokusy s houbami, které umí v noci svítit, a pokouší se vymyslet, jak tuto tzv. bioluminiscenci využít k tvorbě ekologického pouličního osvětlení. Tak se necháme překvapit, zda se jim podaří dotáhnout tento výzkum do zdárného konce. Třeba až se za pár let budeme procházet po ztemnělých městských ulících budou nám na cestu svítit houby!

Ještě vás asi zajímá, na co je houbám umět v noci svítit. Samozřejmě to nedělají jen tak z nudy, mají k tomu pádný důvod. Zástupcem takových svítících hub je pařezník obecný, který k sobě v noci díky světlu přitahuje hmyz. Ten mu pak pomáhá roznášet spory po okolí. Vzpomínáte? To jsou ty částečky hub, kterými se houby rozmnožují.

Další tajemství …

Jak je vidět, houby jsou velmi zajímavé a všestraně využitelné. A je dost možné, že stále skrývají mnohá tajemství, která odhalíme, až za pár let nebo možná nikdy. Každopádně by se o nich dala napsat spousta dalších věcí, a tak jsem se rozhodla přidat ještě jeden bonusový díl, kde se zaměříme na skutečné zajímavosti a rekordy z tajemné houbí říše.

Ještě mám na vás jednu otázku:

Chodíte rádi do lesa na houby a chtěli byste zintenzivnit svůj prožitek z houbaření?

Pokud zní vaše opověď ANO, tak jsem pro vás natočila video, kde s vámi sdílím techniku lesní terapie, díky níž docílíte hlubokého zklidnění a ponoření se do TADY A TEĎ.

Pro více informací mrkněte zde >>

"Pomáhám lidem s pomocí lesní moudrosti znovu nalézt vnitřní klid a ztracenou životní sílu."Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
  1. Lenka napsal:

    Zajímavý článek a svítící houby jsou super. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, proč vlastně svítí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.