Lesní jaro aneb probouzející se les

Tak nám letos jaro nabralo rychlé obrátky a díky téměř letním teplotám právě uplynulých dní došlo k rozkvětu bylin a olistění stromů ve velmi rychlém tempu. Ptáci se mohou uzpívat a svěží zeleň nám dodává nový elán do života.

Toužíme si co nejvíce užít prvních paprsků jarního sluníčka, až se nám někdy k našemu velkému překvapení trošku spálí naše nosíky dychtivě nasávající rozličné jarní vůně, které je atakují ze všech světových stran.

„Když jaro zaťukalo na dveře …“, prozpěvuji si polohlasně píseň od skupiny Hop Trop, když se s úsměvem na tváři blížím polní cestou ke svému milovanému lesu, abych si užila krásného jarního dne. Prodloužené sluneční prstíky mě hladí po tvářích a lehký větřík si pohrává s mými vlásky. Přemítám, co pro mne znamená jaro.

Jaro je zrození nového života, jaro je milé a radostné probouzení přírody.

Medvědi vylézají z brlohů, jezevci ze svých nor, ptáci se navracejí z teplých krajin a oblažují nás svým překrásným zpěvem, který některé lidi dokonce rozčiluje, to když je ptačí koncert budí brzy z rána. Vše pučí, kvete a zelená se. Příroda se po zimě začíná vybarvovat a mění svůj pochmurný šedobílý kabát na svěží pestrobarevné šatičky.

Jaro je však spojeno i se shonem. První jarní květinky se snaží co nejrychleji vykvést, musí se činit, aby to stihly dříve, než se les olistí a vytvoří nad nimi zelenou clonu, která již na lesní půdu nepropustí dostatek životadárných slunečních paprsků, které květiny pro svůj růst tak nutně potřebují.

Ptáci se zase snaží rychle obhájit své hnízní teritorium, namluvit si partnera a postavit hnízdo, aby co nejdříve mohly samičky naklást vajíčka s novou generací, která se postará o pokračování rodu.

Jaro je obdobím, kdy přichází na svět většina mláďat lesních savců.

Jejich mámy mají plné ruce práce s péčí o ně. Kojí je, chrání před veškerým nebezpečím, shánějí potravu, snaží se své ratolesti jaksepatří vychovat. Je to jako s lidskými dětmi, ani život zvířecích rodičů není nikterak snadný, uhlídat skupinku rozjivených mláďat se někdy jeví jako nemožný úkol a zvířecí mámi jsou často po celodenním shonu velmi unavené.

I lesní mravenci mají naspěch. Zaujatě pozoruji s jakou rychlostí pobíhají po svých mravenčích dálnicích. Jedni shání nové jehličí na opravu či zvětšení mraveniště, další nesou něco k snědku. Běhají tak rychle, že se na fotce jeví jako rozmazané čáry. Musím obdivovat jejich píli a vytrvalost.

Všímám si, že z březových pupenů již vyrašily lístečky. Jsou ještě krásně lepkavé – tedy ideální pro sběr. V tomto období se objevují i další léčivé byliny, třeba listy borůvčí, ostružiníků a taky kopřivy na jarní očistnou kůru. Slibuji si, že se na ně v nejbližších dnech vypravím.

Dnešní procházka jarním lesem mě neuvěřitelně dobila pozitivní energií. Když zavřu oči, tak stále vidím světlounce zelené lísky buků, slyším překotný zpěv ptáků, cítím vůni rozkvétajících bylin a na čele mě šimrají sluneční paprsky navracejícího se slunce. Jsem prostoupena nádherným klidem a již teď se těším na další dny strávené v náruči mého věrného přítele lesa.

"Pomáhám lidem s pomocí lesní moudrosti znovu nalézt vnitřní klid a ztracenou životní sílu."Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.