Skrytý obyvatel lesa aneb s kým máme tu čest (1/3)

A je tu opět podzim.

Příroda se chystá na odpočinek, který zákonitě nastává s každou zimou. Ježci, plši a mnozí další drobní i větší živočichové si připravují své zimní pelíšky, kde tento chladný a drsný čas hodlají přečkat. Stromy se oblékají do pestrobarevných šatů, aby se důstojně rozloučily se svým letošním listím, které co nevidět odhodí, aby na zimu obnažily své větvoví a uchránily se tak před ztrátami vody. Ptáci se shlukují do hejn a vydávají se na svou dalekou pouť za teplem.

Ale ještě před tím, než kraj ovládne chladné, deštivé počasí a listopadové plískanice, nastává v lese zvláštní období. Takzvané „babí léto“ s sebou přináší poslední poměrně teplé dny s občasnými dešťovými přeháňkami. V lese pak díky tomuto počasí vzniká specifické klima – je tu vlhko a teplo. Tehdy se v lesním podrostu začnou dít pozoruhodné věci! Lidé to vědí, a tak do lesa spěchají i ti, kteří se tu po zbytek roku sotva kdy ukáží.

Podzimní lákadlo

Ano, tušíte správně, houby jsou oním magnetem, který všechny táhne začátkem podzimu do lesa. A letos byla hub skutečně úroda. Kam se člověk podíval, všude viděl houby. Na každého se dostalo, lidé z lesa klopýtali s plnými košíky, a i přesto ještě spousta hub v lese zůstala pro přírodu.

Všichni je sbíráme. Mnozí z nás je rádi jedí. Ale co o nich vlastně víme?

Co jsou zač?

Kde se berou?

Proč je nacházíme zrovna v lese?

Proč nejsme schopni je ve velkém pěstovat, třeba jako obilí?

Mají nějaký význam pro přírodu a pro les?

Myslím, že je na čase, podívat se houbám na zoubek a alespoň na některé z těchto otázek nalézt odpověď. Toto téma je tak obsáhlé, že bude dobré ho rozdělit na několik dílů. Věřím, že tento houbový seriál vám pomůže objasnit spoustu otazníků, které nyní zajisté blikají ve vašich zvídavých hlavinkách.

Tak jdeme na to!

Dnes si povíme, co to vlastně ty houby jsou. Patří houby mezi rostliny? Nebo snad mezi živočichy? Co myslíte?

Ani jedno ani druhé, houby tvoří samostatnou říši organizmů, která se latinsky nazývá Fungi. Houby se od zelených rostlin liší hlavně tím, že nemají chlorofyl. Nejsou proto schopné fotosyntézy a musejí podobně jako živočichové přijímat živiny ve formě organických látek. Jenže, jak jste si jistě všimli, houby nemají trávící ani žádnou jinou tělní soustavu.

Asi vás napadá otázka, jak se tedy mohou živit?

Houby to dělají důmyslně, jsou schopné do půdy vyloučit speciální látky – enzymy, které organické látky rozloží a houba je pak absorbuje svým tělem – stélkou.

Určitě jste již někdy slyšeli pojem podhoubí (mycelium), což je vlastně soubor rozvětvených houbových vláken (hyf), která jsou buď jednobuněčná nebo mnohobuněčná. Pokud se na podhoubí podíváte pouhým okem, nejspíš vám bude připomínat plísňovitý povlak, jaký občas vídáte na povrchu některých látek, nebo pavučinku v lesní hrabance a nebo třeba síť podobnou vatě. Záleží na představivosti každého z vás.

Houbové tajemství!

A teď vám něco povím – toto podhoubí, schované v lesní půdě, je oním organizmem. To, co nazýváme houbou a sbíráme, je vlastně pouhá plodnice, která slouží houbě k rozmnožování. Můžete si to představit třeba tak, jako by celá jabloň, včetně kmenu a větví, rostla pod zemí a nad zemí by se na podzim objevila pouze červená jablíčka.

Teď vám asi vrtá hlavou, jak se tedy houba pomocí této plodnice rozmnožuje?

Marně právě pátráte v paměti, ale tvrdíte, že když jste houbu krájeli do smaženice nebo na řízky, nikdy jste si nevšimli, že by obsahovala nějaká semínka. Nebojte, nic vám neuniklo, houba se totiž rozmnožuje trošku jinak než rostliny.

Na spodní straně klobouku můžete pozorovat jakési rourkovité (u hřibovitých hub) nebo lupenité (u bedlovitých hub) útvary, odborně se tato plocha nazývá hymenofor. A na jeho povrchu se nachází tenoučká vrstvička, které se říká výtrusorodé rouško (hymenium), a tam se tvoří výtrusy, které u hub vykonávají stejnou funkci jako semínka u rostlin.

To stačí!

Dáte mi jistě za pravdu, že pro dnešek bylo informací o houbách až dost. Umím si představit, že vám z toho všeho, co jste se právě dozvěděli, již lezou mrkve z hlavy. Jenže ouha spousta otázek zůstává stále nezodpovězena!?!

Proč houby rostou hlavně v lese?

Proč některé houby nacházíme pouze pod určitými druhy stromů?

Proč houby rostou hlavně na podzim?

Tak na tyto a mnohé další otázky si odpovíme zase příště. Prozatím se můžete nad odpověďmi na tyto otázky sami zamyslet ;-).

Ještě mám na vás jednu otázku:

Chodíte rádi do lesa na houby a chtěli byste zintenzivnit svůj prožitek z houbaření?

Pokud zní vaše opověď ANO, tak jsem pro vás natočila video, kde s vámi sdílím techniku lesní terapie, díky níž docílíte hlubokého zklidnění a ponoření se do TADY A TEĎ.

Pro více informací mrkněte zde >>

"Pomáhám lidem s pomocí lesní moudrosti znovu nalézt vnitřní klid a ztracenou životní sílu."Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.