Skrytý svět virů (1/2)

Rozhodla jsem se, že vás v tomto článku provedu světem virů. Společně poodkryjeme tajemství jejich života, abyste přestali viry vnímat pouze jako neznámé bubáky, kteří vás děsí a jsou pro vás jen těžko uchopitelnou hrozbou, která vám nebo vašim blízkým může způsobit nepříjemná onemocnění nebo vám dokonce vzít váš drahocenný život. Pojďme tedy společně pohlédnout nepříteli do očí.

Co to vlastně ty viry jsou?

Viry jsou nejmenší živé organismy, které ani nemají vlastní buňku. Což je právě ten hlavní důvod, proč jsou pro nás viry tak nepředstavitelné, vždyť i taková bakterie má buňku.

Mimochodem to, že viry nemají buňku je také důvod, proč se virová onemocnění nedají léčit antibiotiky.

Jak to, že je vir živý, když nemá svou buňku? Co to teda je?

Vir je zkrátka extrémní minimalista, má pouze to, co potřebuje ke svému přežití a rozmnožování. Má své geny! Vir je tvořen jednou jedinou molekulou nukleové kyseliny, a to buď DNA nebo RNA. Tuto nukleovou kyselinu pak ještě chrání obal z proteinů, tedy bílkovin.

A to je opravdu vše?!

K životu mu to skutečně stačí, ale k tomu, aby se mohl množit potřebuje ještě něco. Potřebuje nalézt svou hostitelskou buňku, kterou pak sprostě zneužije. Vypůjčí si její enzymy i další molekulární zdroje a rozmnoží se na její účet.

Buňka tedy na příkaz viru vytvoří nové virové nukleové kyseliny a nové proteiny na virové obaly. Z těchto stavebních kamenů se pak poskládají nové virové částice, které buňku zcela zaplní, až to nakonec chudák buňka nevydrží a praskne. Viry se tak dostanou do volného prostoru a začnou napadat buňky v okolí (viz. levá část obrázku).

Postupně tak mohou zničit velkou část buněk napadené tkáně.

 

Dělají to tak všichni?

Rozhodně ne! Existují i viry méně agresivní nebo možná spíš více záludné! Záleží na úhlu pohledu.

  • Jsou totiž viry, které svou hostitelskou buňku nezabijí. Některé viry do buňky sice proniknou, ale nerozmnožují se v ní, nebo se v ní rozmnožují jen maličko, aniž by to buňku ohrozilo.
  • Někdy se viry chovají jako tajní agenti. Vniknou do buňky, vplíží se do jejího jádra, kde se stanou součástí DNA buňky (viz. pravá část obrázku), a zde setrvávají až nastanou vhodné podmínky, a tehdy ze svého skrytého úkrytu zaútočí. Někdy tyto řečené proviry mohou buňku změnit tak, že se z ní stane buňka nádorová!
  • Některé viry se v buňce sice hodně namnoží, ale poté, co nové viry buňku opustí, buňka se opět uzdraví.

UKÁZKA RŮZNÝCH TYPŮ VIRŮ

Proč to dělají?

Je tedy vidět, že viry jsou nápadití a vykutálení chlapíci. Z našeho pohledu jsou to děsivý démoni, kteří nám způsobují nemoci, ale když se na věc podíváme z jejich pohledu, jsou to jen živé organismy, které netouží po ničem jiném, než se rozmnožit a předat své geny novému pokolení.

Co bude dál?

Myslím si, že na úvod bylo informací až dost. Proto si to nechte rozležet v hlavě a hned v příštím článku si povíme něco o tom, jak se viry mohou šířit a detailněji se podíváme na to, jak vir proniká do buňky a jak se zde množí. A jen lehounce se podíváme, jak vypadá rodina (odborně čeleď), do které náleží v současné době tak obávaný koronavir.

"Pomáhám lidem s pomocí lesní moudrosti znovu nalézt vnitřní klid a ztracenou životní sílu."Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.