Životní spojenci aneb kdo koho potřebuje (2/3)

V minulém článku jsme si povídali o houbách. Vysvětlili jsme si, co jsou vlastně zač, zjistili jsme, že okolo hub visí ve vzduchu spousta otazníků a já jsem vám slíbila, že si je společně rozluštíme. Tak jdeme na to!

Pradávná dohoda

Mnohé z hub, které sbíráme, jsou houby mykorhizní. Co to znamená?

Mykorhiza je odborný pojem, kterým biologové označují oboustranně výhodnou spolupráci mezi houbami a rostlinami.

Jak tato spolupráce vypadá?

Vzpomínáte, jak jsme si minule povídali o tom, že houby nejsou schopné fotosyntézy a musejí si tedy výživu shánět jinak? Stromy, na rozdíl od nich, ale cukry vyrábět dovedou. Houby se tedy se stromy domluvily na určitém druhu spojenectví.

Stromy v rámci této dohody slíbily, že budou houbám dodávat výživu ve formě cukru, a houby jim za to nabídly pomoc získat z půdy více vody a živin.

Jak to ale udělají? Jak to celé vlastně funguje?

Houbová vlákna obalují jemné kořínky stromů, často do kořínků přímo vrůstají, tím dojde ke zmnohonásobení povrchu kořenů a ty pak mohou nasát více vody a živin z okolní půdy.

Internet i v lese?!?

Nyní se někteří z vás možná chytají zlostně za vlasy! Je to vůbec možné! To si od elektroniky a moderní techniky neodpočineme ani v lese? Kam ten svět spěje?

Nebojte se, vše je čistě na přírodní bázy. Možná se vynálezce internetu nechal inspirovat právě od hub. Kdo ví?

To houby samy totiž vytvářejí takový lesní internet. Kroutíte nevěřícně hlavami, že si vymýšlím? Tak bedlivě poslouchejte! Houby napojené na kořeny vysílají své pletivo do okolní půdy a směřují k dalším stromům, napojují se na jejich houbové spojence i na jejich kořínky, vzniká tak síť, přes níž se distribuuje potrava a vyměňují se informace (např. o útocích hmyzu).

Houba má svůj strom!?

Houby, ale pomáhají stromům v mnoha dalších věcech. Houby jsou totiž mnohem citlivější na změnu podmínek v půdním prostředí než stromy a určitý druh houby je schopen spolupracovat pouze s jedním určitým druhem stromu, a proto je v zájmu houby si svůj druh stromu opečovávat a chránit.

Jen si vzpomeňte na názvy různých hub, jejichž plodnice v lese běžně potkáváte: klouzek modřínový, hřib smrkový, křemenáč osikový, kozák habrový, a takto bychom mohli ve výčtu pokračovat. Jak vidíte, není složité odhadnout pod jakými stromy bychom měli konkrétní houbu hledat.

To stromy tak vyhraněné nejsou, pokud zmizí jeden druh houby, bez výčitek začnou spolupracovat s jiným houbovým druhem.

Houby pomocnice

S čím dalším tedy houby stromům pomáhají?

Houby z půdy vysávají těžké kovy, ukládají je ve svých vláknech a později je nahromadí do svých plodnic. Tím je z půdy vlastně odstraní a stromové kořeny pak nejsou vystaveny nebezpečí, že budou působením těchto kovů poškozeny.

Když se zamyslíme nad důsledky, této informace, je zřejmé, že bychom si měli dávat pozor na jakém území houby sbíráme, pokud je to v oblasti, kde došlo k chemickému znečištění půdy, moc zdravý náš houbový pokrm nejspíš nebude!

Houba také svůj strom chrání před napadením bakteriemi nebo jinými houbami, strom je pak díky svému houbovému partnerovi odolnější vůči různým chorobám.

Díky tomu, že houba pomáhá stromu získat z půdy více vláhy, strom pak lépe odolává vyšším teplotám půdy a snadněji přečkává periodická období sucha oproti stromu, který s žádnou houbou nespolupracuje.

Nezištná houba, nebo snad ne?

Houby, ale nejsou tak úplně bezmocné služebnice, jak by se mohlo na první pohled zdát. Umí třeba řídit to, kam kořeny porostou. Houba je schopna spustit produkci rostlinných hormonů, pomocí nichž pak řídí růst kořenových buněk podle své potřeby.

A ani daň, kterou strom za služby své houbě platí, není nijak zanedbatelná, činí téměř jednu třetinu veškerého cukru a dalších uhlohydrátů, které strom vyprodukuje!

Ale jak je vidět i přes to všechno je vzájemné soužití stromů a hub oboustranně výhodné.

Ale co my?

To že jsou houby prospěšné pro stromy a tím pádem i pro les jsme si vysvětlili, ale jsou prospěšné i jinak?

Příště si povíme, jaký mají houby význam pro přírodu a pro člověka. Lidé totiž houby nevyužívají jenom při vaření. No schválně, co vás teď napadá? V posledním houbovém seriálu na vás čeká odpověď.

Ještě mám na vás jednu otázku:

Chodíte rádi do lesa na houby a chtěli byste zintenzivnit svůj prožitek z houbaření?

Pokud zní vaše opověď ANO, tak jsem pro vás natočila video, kde s vámi sdílím techniku lesní terapie, díky níž docílíte hlubokého zklidnění a ponoření se do TADY A TEĎ.

Pro více informací mrkněte zde >>

"Pomáhám lidem s pomocí lesní moudrosti znovu nalézt vnitřní klid a ztracenou životní sílu."Můj příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.